O fabrici

Vina „Vinarije Drašković“ su vina dobijena brižljivom selekcijom grožđa sa najkvalitetnijih parcela „Vršačkih vinograda“. Spajanjem vekovne tradicije u uzgajanju vinove loze, na prostoru vršačkog vinogorja, tradiciji i znanju dodali smo strast, ljubav prema životu i sve dobrobiti modernih tehnologija.

Istorijat vršačkog vinogorja

– 1494.

Prvi pisani pomen vršačkog vina predstavlja zapis da je vršačko vino točeno za užitak ugarskog kralja Vladislav II. Ugarski dvor je akov tog vina platio 10,5 dukata.

– 1796

Vršac je imao 3.400 katastarskih jutara vinograda sa kojih je dobijeno 80.000 akova vina. Te godine vršački vinogradi su dali najviše vina u Ugarskoj.

-1858.

Povezivanje Vršca sa Bečom i Peštom železnicom omogućilo je izvoz vršačkog vina. Preko 2 miliona litara vina transportovano je u Beč i Regenzburg.

-1875.

Rekordna berba u Vršačkom vinogorju kada se dobilo milion akova vina. U periodu od 1873. do 1886. godine pod vinogradima je bilo impozantnih 9.875 hektara. Najveće vinogorje u Ugarskoj.

-1880.

Izgrađen vinski podrum „Helvecija“ kapaciteta milion litara vina. Gradi ga švajcarski trgovac vinom Štaube.

-1902.

Održan je prvi kongres vinogradara i vinara u bivšoj Ugarskoj i organizovana velika izložba grožđa, vina,

voća i vinogradarskih sprava.

-1957.

Spajanjem poljoprivrednih dobara „Sonja Marinković“ iz Vršca i „Vinogradar“ iz Gudurice nastaje Poljoprivredni kombinat „Vršački vinogradi“.

-1968.

Završen je grandiozni vinski podrum „Vršačkih vinograda“ kapaciteta 20 miliona litara

-2017.

Kupovinom „Vršačkih vinograda“ poslovni sistem „Swisslion – Takovo“ postaje vlasnik jednog od najvećih i najpoznatijih vinogorja u regionu. Trenutno se pod vinogradima nalazi oko 600ha.

Podneblje 

  • Vinogradarski region Vojvodina
  • Južnobanatski vinogradarski rejon
  • Vršačko vinogorje
  • Nadmorska visina plantaža: 110 – 270 m

Vršačko vinogorje zauzima jugoistočni rub panonske nizije, podnožje i obronke Vršačkih planina koji se prirodno naslanjaju na Karpate, u blizini je vodenih tokova i Deliblatske peščare poznate i kao evropska Sahara.

Zemljište je heterogenog sastava: od peskovitog zemljišta sa kvarcnim škriljcima do zemljišta sa većim procentom gline. Raznovrsnost zemljišta i specifični mikroklimti doprinose osobenosti vina.

Klima u Vršačkom vinogorju je umereno-kontinentalna, sa dovoljno padavina i izraženim godišnjim dobima što odgovara razvoju vinove loze. Godišnji prosek temperature je 12ºC. Na ovom području vetrovi duvaju iz raznih pravaca, a najčešći, ujedno i najjači je jugoistočni vetar – košava.

Sortiment

Sortiment broji 15 sorti grožđa među kojima su najviše zastupljene bele vinske sorte: Italijanski rizling, Rajnski rizling, Beli Burgundac, Šardone, Muskat Otonel,  Kreaca, Smederevka, Župljanka, Šasla i Rkaciteli. Od crnih sorti uzgajaju se Frankovka i Muskat Hamburg, a 2018. godine podignuti su i novi zasadi Merloa, Kaberne Frana i Širaza (Syrah).

Vinarija

Novi objekat vinarije izgrađen je 2017. godine u podnožju Vršačkog brega, među samim vinogradima. Objekat je površine 8.000 m2, opremljen najsavremenijom opremom za preradu grožđa i proizvodnju vina, a njen kapacitet je 5,6 miliona litara vina.